Influencerzy gamingowi – Nowa potęga marketingu w świecie gier

W dzisiejszych czasach, internet i media społecznościowe odegrały kluczową rolę w naszym życiu, a także w przemyśle gier komputerowych. Wraz z rozwojem technologii, powstała zupełnie nowa grupa osobowości – influencerzy gamingowi. Kim są, jak można ich wykorzystać w marketingu, czym się charakteryzują, na jakie grupy dzielą? Zapraszam do zgłębienia tego fascynującego tematu!

 

Kim są influencerzy gamingowi?

 

Influencerzy gamingowi to gracze, którzy zdobyli ogromny wpływ na społeczność online dzięki swojemu zaangażowaniu w grach komputerowych i publikowaniu treści związanych z gamingiem na platformach takich jak YouTube, Twitch, TikTok, czy . Są to osoby, które zyskały ogromne grono wiernych fanów, zwanych również społecznością. Ich zdolność do angażowania i inspiracji innych graczy sprawia, że stają się potężnymi postaciami w świecie .

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Digital Marketing Institute, 49% konsumentów, decyduje się na zakup, bazując na rekomendacjach influencerów. Dodatkowo, wyniki pokazują, że 40% respondentów przyznało, iż zakupili produkt po zobaczeniu influencera korzystającego z niego na platformach takich jak Twitter, YouTube czy Instagram.

Jak można wykorzystać influencerów gamingowych w marketingu?

 

Wykorzystanie influencerów gamingowych w strategii marketingowej to niezwykle skuteczny sposób na dotarcie do młodej, aktywnej i zaangażowanej publiczności, która często jest trudno dostępna za pomocą tradycyjnych kanałów reklamowych.

 

Sponsorowane treści: Firmy mogą współpracować z influencerami, aby ci promowali ich produkty i usługi podczas swoich streamów, recenzji lub publikacji na mediach społecznościowych.

Dobrym przykładem będzie CD Projekt Red, polska zajmująca się produkcją gier komputerowych, w tym takich hitów jak „Wiedźmin 3: Dziki Gon” czy „Cyberpunk 2077”, nawiązała współpracę z popularnym influencerem gamingowym IzakOOO.

W ramach tej współpracy, IzakOOO przeprowadził streamy, recenzje oraz gameplaye z gier stworzonych przez CD Projekt Red, prezentując różne aspekty rozgrywki, fabułę i unikalne cechy tych produkcji. Influencer aktywnie promował gry tej firmy na swoich platformach, takich jak Twitch czy YouTube.

Eventy i konkursy: Firmy mogą organizować specjalne wydarzenia lub konkursy wspólnie z influencerami gamingowymi, przyciągając uwagę ich społeczności i budując pozytywny wizerunek marki.

Jako przykład Epic Games, wydawca gry „Fortnite”, współpracował z popularnym streamerem Tylerem „Ninja” Blevinsem, aby zorganizować turniej „Fortnite Celebrity Pro-Am”. Podczas tego wydarzenia, celebryci, sportowcy i influencerzy gamingowi wspólnie rywalizowali z profesjonalnymi graczami w turnieju „Fortnite”. Ta akcja przyciągnęła uwagę szerokiej społeczności graczy, zwiększyła popularność gry i wzmocniła pozycję „Fortnite” jako esportowej marki.

 

Udział w kampaniach reklamowych: Influencerzy gamingowi mogą stać się twarzą kampanii reklamowej danej marki, przekazując jej przekaz swojemu gronu odbiorców.

Świetnym przykładem będzie ostatnio stworzona kampania „KRÓLUJ W GRACH”, która powstała we współpracy Black Energy Drink z Next Level Agency. Podczas niej Influencerzy tacy jak Kaftann, Kromka, Lucek i wielu innych tworzą poradniki gamingowe z gier, które mają pomóc odnaleźć się nowym graczom w grach, oraz zaciekawić weteranów tytułów. Projekt miał na celu pokazanie marki w świecie graczy, co przyjęło się z bardzo dobrym odbiorem i już po 5 miesiącach zyskał zasięgi na poziomie blisko 5 000 000.

 

Recenzje i rekomendacje: Influencerzy mogą recenzować produkty z branży gier i technologii, co wpływa na decyzje zakupowe ich fanów.

Jako przykład możemy podać Unbox Therapy. Autor kanału recenzuje produkty z branży technologicznej, co pomaga odbiorcą podczas zakupów, przez co jego filmy zbierają średnio po milion wyświetleń na odcinek.

Streamowanie i rozgrywki: Firma może wspierać influencera podczas streamowania lub uczestniczyć w jego rozgrywkach, dzięki czemu zostanie zauważona przez szerokie grono widzów.

Za przykład może posłużyć firma Razer, producent akcesoriów gamingowych, która wspiera różnych influencerów podczas organizacji turniejów i wydarzeń gamingowych. Na przykład, podczas znanej imprezy gamingowej E3, Razer zaprosił popularnych streamerów do uczestnictwa w swoim stanowisku na targach. Influencerzy mieli okazję przetestować najnowsze produkty Razer i streamować swoje rozgrywki, przyciągając tym samym uwagę odwiedzających.

 

Jakie grupy dzielą influencerów gamingowych?

 

Influencerzy gamingowi można podzielić na kilka kategorii, w zależności od treści, które tworzą i społeczności, które przyciągają:

 

YouTuberzy gamingowi: Tworzą treści wideo, takie jak gameplaye, poradniki, recenzje gier i sprzętu.

 

Streamerzy: Transmitują na żywo swoje rozgrywki na platformach takich jak , czy YouTube.

 

Esportowcy: Zawodowi gracze, którzy rywalizują na turniejach esportowych.

 

Twórcy treści na mediach społecznościowych: Publikują krótkie filmy, zdjęcia i memy związane z grami na Instagramie czy TikToku.

 

 

Podsumowanie

Influencerzy gamingowi stanowią ważny element dzisiejszego rynku gier komputerowych i są niesamowicie skutecznym narzędziem marketingowym dla firm z tej branży. Ich autentyczność i zaangażowanie w grach przyciągają lojalną społeczność, która może stanowić cenny cel reklamowy. Jednak w celu osiągnięcia sukcesu, współpraca z influencerami musi być dobrze przemyślana i zgodna z wartościami marki, aby przyniosła wymierne efekty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wróć do bloga