Skuteczna integracja marek w turniejach esportowych.

Skuteczna integracja marek w turniejach esportowych

 

W szybko rozwijającym się świecie esportu, gdzie wirtualne starcia przyciągają miliony widzów I generują olbrzymie przychody, integracja marki stała się kluczową strategią dla firm chcących wykorzystać dochodowy rynek gier komputerowych. Od innych grup insiderskich, fanów esportu odróżnia to, że ich pasja często jest społecznie postrzegane jako coś, co nie jest autentycznym sportowym doświadczeniem godnym śledzenia i angażowania się. Będąc świadomym tego, odpowiednie przeprowadzenie kampanii ma znaczący wpływ na sposób, w jaki fani postrzegają markę. Turnieje esportowe stanowią wyjątkową okazję do zaangażowania się w interakcje z bardzo oddaną i lojalną publicznością graczy. Jednak opanowanie sztuki integracji marki wymaga precyzji i celnego strategicznego planowania.

Zagłębmy się zatem w świat skutecznej integracji marki w turniejach esportowych i odkryjmy kluczowe strategie, które pozwalają się wyróżniać w tej dynamicznej przestrzeni.

Zrozumienie odbiorców: Pierwszym krokiem w skutecznej integracji marki jest zrozumienie publiki esportowej. Gracze to zróżnicowana grupa, obejmująca różne demografie, kultury i zainteresowania. Marki muszą dostosować swoje komunikacje i działania, aby rezonować z tym rodzajem odbiorcy. Mogą dokonywać tego czy to poprzez sponsoring gier, czy to kampanie w mediach społecznościowych, czy wreszcie współprace w ramach eventów lub eksperymentalny marketing na wydarzeniach na żywo.

Styl komunikacji w mediach społecznościowych z graczami oraz fanami esportu ma kluczowe znaczenie, treść musi być starannie przygotowana. Nie może być zbyt casualowa, ponieważ większość graczy śledzących turnieje esportowe jest mocno zaangażowana w grę i społeczność. Brak podobnego zaangażowania ze strony marki będzie świadczył o braku autentyczności, a ona jest kluczowa. Marki, które autentycznie angażują się w społeczność esportową i wykazują głęboką znajomość kultury graczy, mają znacznie większe szanse na sukces w swoich działaniach integracyjnych. Na przykład w naszej współpracy z Kia Polska przy polskiej lidze League of Legends – Ultralidze, nasz klient jest sponsorem segmentu informacyjnego pełnego rzeczowych informacji skierowanych do community LoL’a.

https://www.youtube.com/watch?v=dyyuglexWec

Strategiczne współprace: Kolaboracje są niezbędne w świecie esportu, a marki mogą zwiększyć swoją prezencję, współpracując z:

– organizatorami turniejów,

– drużynami esportowymi,

– wpływowymi graczami.

Następujące strategie płynnie integrują marki w ekosystem esportu oraz gamingu, zapewniając cenną ekspozycję przed globalną publicznością:

– umowy sponsorskie,

– współtworzone treści,

– lokowanie produktów.

Jednym z wielu przykładów jest współpraca DHL z ESL. Electronic Sports League organizuje wiele najwyższej klasy wydarzeń Counter Strike. Poprzez współpracę z zaufanymi partnerami i liderami opinii w społeczności graczy, marki mogą zwiększyć swoją wiarygodność i rozwijać znaczące relacje z fanami. Powołując się ponownie na przykład Kia Polska, zawsze staramy się tworzyć treści płynnie powiązane z wydarzeniami, których Kia jest sponsorem. Przy udziale profesjonalnych komentatorów League of Legends, komunikujemy obecność Kia na takich wydarzeniach.

https://www.youtube.com/watch?v=Mutwwr1LdVY

Płynna integracja: Skuteczna integracja marki w turniejach esportowych wymaga delikatnej równowagi między treściami promocyjnymi a doświadczeniami związanymi z oglądaniem i przeżywaniem rozgrywki. Marki powinny dążyć do płynnej integracji, a nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z wydarzenia przez widza, a ją zwiększa. Dlatego kluczowe są nieintruzywne formaty reklamowe, takie jak:

– overlay z brandingiem,

– lokowanie produktów,

– sponsorowane segmenty.

Wszystkie te elementy mogą być zintegrowane płynnie z transmisją, nie odwracając uwagi od rozgrywki. Jak można zobaczyć na zdjęciu poniżej, marka MAERSK eksponowana na overlayu podczas Blast Spring Showdown jest widoczna, ale nie nadmiernie ingerująca. Co najważniejsze, współgra z całym designem i schematem kolorystycznym transmisji. Celem jest dodanie wartości dla widza, jednocześnie wzmacniając przekaz marki w naturalny i nienachalny sposób.

Zaangażowanie i interakcja: Fani esportu są pełni pasji wobec swoich ulubionych gier i drużyn. Marki mogą skorzystać z tego entuzjazmu, stymulując znaczące interakcje i możliwości zaangażowania. Aby efektywnie komunikować się z fanami esportu, należy  wykazać zainteresowanie społecznością esportową. Aktywacje takie, jak konkursy, rozdania nagród i ankiety na żywo, pozwalają markom bezpośrednio zaangażować się w interakcje z widzami i tworzyć niezapomniane doświadczenia, które pozostają w pamięci.

Bycie szanowaną marką w oczach graczy jest kluczowe dla twojej kampanii. Można to osiągnąć poprzez partnerstwo z cenionymi osobistościami esportu, takimi jak szeroko znani gracze esportowi czy szanowani komentatorzy i influencerzy. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest kampania Kia o nazwie „Droga do Esportu”, gdzie wiele osobistości esportowych jest zapraszanych do rozmów na temat swojej kariery lub generalnie esportu podczas przejazdu promowanym samochodem oklejonym w stylu League of Legends. Aktywne zaangażowanie widowni w doświadczenie turniejowe pozwala markom budować głębsze więzi i lojalność wśród fanów esportu.

https://www.youtube.com/watch?v=bc4hT_Ybi5Y

Mierzenie osiągnięć: Jak w przypadku każdej inicjatywy marketingowej, mierzenie wpływu integracji marki w turniejach esportowych jest kluczowe dla oceny sukcesu i optymalizacji przyszłych strategii. Marki mogą śledzić kluczowe wskaźniki wydajności, takie jak:

– świadomość marki,

– sentyment,

– zaangażowanie w mediach społecznościowych,

– ruch na stronie internetowej,

aby ocenić skuteczność swoich działań integracyjnych.

 

Dodatkowo, współpraca z platformami analitycznymi esportu i wnioskowanie podparte zebranymi danymi mogą dostarczyć cennych informacji na temat zachowań i preferencji publiczności, informując o przyszłych decyzjach i doskonaleniu strategii integracji marki.

Podsumowując, skuteczna integracja marki w turniejach esportowych wymaga przemyślanego podejścia, które stawia na autentyczność, strategiczne partnerstwa, płynną integrację, zaangażowanie i mierzalne rezultaty.

Poprzez zrozumienie publiczności, budowanie strategicznych współprac, płynną integrację w doświadczenie związanym z grą, stymulowanie zaangażowania oraz pomiar efektów, marki mogą odkryć pełny potencjał esportu jako potężnej platformy do nawiązywania kontaktów z społecznością graczy oraz budowania świadomości i lojalności marki. W nieustannie zmieniającym się świecie esportu, opanowanie sztuki integracji marki jest kluczem do sukcesu na polu wirtualnych starć.

Źródła:

https://www.aikenhouse.com/post/how-marketers-should-approach-the-esports-space

https://www.esportsgroup.net/esports-sponsorship-roi/

wróć do bloga